Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cronicile vizitelor pastorale (VI)
Administrator: 30-03-2017 08:48:19 in Misiune
  Farmacia, la picioarele noastre.
  Vizitând acasă pe credincioși am remarcat grija cu care enoriașele, mai înaintate în vârstă, culeg, condiționeză și folosesc în alinarea diverselor afecțiuni, plante medicinale. În acest moment sunt în plină perioadă de înflorire toporașii (viola odorata). Proprietățile lor farmaceutice sunt cunoscute nu doar de specialiști, ci și de oamenii simpli ce păstrează încă legătura tainică cu pământul și cu toată creația lui Dumnezeu.
  Datorita prezentei acidului salicilic, toporașii au proprietăți antiseptice, dezinfectante, sedative, iar prezenta mucilagiilor dau efect purgativ, expectorant și laxativ. 
  Saponinele din frunze stimulează metabolismul pielii, având și efecte anticancerigene. 
 Părțile subterane ale toporașilor – rădăcini și rizomi, au efecte expectorante, secretolitice, laxative, depurative și hipotensive. Ajuta la neutralizarea toxinelor din organism și la eliminarea lor pe cale renală și intestinală.
  Organe utilizate în scop medicinal sunt rădăcinile, frunzele, florile uscate la umbră. 
  Cu această plantă se pot face în casă  diverse tratamente, sub formă de:
1. Infuzie de flori: este folosită pentru a trata bronșita, înmoaie și elimină catarul, calmează tusea și astmul;   
2. Decoct: se folosește pentru provocarea vomei, folosit ca atare pentru indigestii și intoxicații;    
3. Macerat:  are proprietăți expectorante, recomandate în afecțiunile aparatului respirator. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator