Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Despre virtute, ca mâncare şi băutură
Administrator: 29-03-2017 10:45:55 in Misiune

  La Liturghia Sf Grigorie, săvârşită în miercurea săptămânii a V-a din post, 29 martie 2017, cântările şi citirile biblice au ilustrat sensul cuvintelor prin care Domnul Iisus, oarecând, la fântâna lui Iacob, şi-a identificat, în fața apostolilor, vocația şi misiunea in lume: "mâncarea Mea si băutura Mea este să fac voia Celui ce M-a trimis".

  Şi noi, astăzi, din noianul de învățături ale Sfintei Tradiții, am primit astazi îndemn spre virtute, ca o invitație la masă în Împărăția lui Dumnezeu:

  "Făcînd noi dragostea mîncare, cu post să înfrânăm patimile; şi să ne sârguim a fi credincioşi şi a vieţui cu bună plăcere lui Dumnezeu, Celui ce s-a înălţat pe Cruce pentru noi, şi cu suliţa a fost împuns în coasta Sa. Ca să ne împărtăşim de desfătarea cea mai bună şi veşnică, slăvind pe Mîntuitorul sufletelor noastre."(Triod)

  "Mai mult face o mâncare de verdeţuri şi cu dragoste, decât un bou îngrăşat şi cu ură."(Pilde 15, 17)

  "Am auzit pe unii care petrec în lume cu nepăsare, zicând către mine: "Cum putem noi, cei ce viețuim împreună cu soțiile (sau cu soții) noastre, să petrecem viață călugărească?" Acestora le-am raspuns: "Toate lucrurile bune pe care le puteți face, făceți-le: nu defăimați pe nimenea, nu furați de la nimeni, nu mințiți față de nimeni, nu vă înălțați față de nimeni, nu urâți pe nimeni, nu vă despărțiți de adunările de la slujbele din biserică, patimiți împreună cu cei lipsiți, nu pricinuiți nimănui sminteală; de aceea ce e al altuia să nu vă apropiați; îndestulați-vă cu ceea ce vă pregătesc femeile voastre. De veți face aşa, nu veți fi departe de Împărăția Cerurilor." (Sf Ioan Scărarul, Scara)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator