Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Milioanele de români vor să se facă auziți
Administrator: 26-03-2017 11:20:26 in Misiune
  „Cunoașteți cu toții că, încă de la finele anului 2015, a fost demarată o inițiativă cetățenească de revizuire a Constituției, în temeiul Legii nr. 189/1999, prin care se dorește înlocuirea termenului interpretabil de „soți” cu expresia clară „bărbat și femeie”. Prezența voastră astăzi, în această zi de mare praznic împărătesc, nu face altceva decât să confirme că milioanele de români care au semnat pentru normalitate vor să se facă auziți, să își crească pruncii cu dragostea de mamă și de tată, să nu se teamă de tulburările acestui veac trecător. 
  Sărbătoarea de azi, când întreaga umanitate, de la Adam până la sfârșitul acestei lumi primește Vestea cea Bună a Întrupării Fiului lui Dumnezeu, trimite cu gândul la vestea ce bună pe care și creștinii o primesc în momentul când sunt binecuvântați cu nașterea de copii. Iubirea dintre bărbat și femeie, prin Taina Cununiei oficiată în biserică, devine astfel roditoare, căci ce sunt copiii dacă nu chiar o „întrupare” a dragostei jertfelnice dintre soți?” 
                                                   ( Preasfințitul Vincențiu, Cuvânt  la Marșul pentru viață din data de 25 Martie 2017)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator