Cronicile vizitelor pastorale (II)
Administrator: 21-03-2017 09:05:49 in Misiune
  Biserica Ortodoxă Română, în privința rânduielii postului, a acordat pogorăminte categoriilor speciale de credincioși. Astfel,  copii până la 7 sau chiar 12 ani, bătrânilor foarte slăbiţi, celor bolnavi, femeilor însărcinate sau care alăptează, soldaţilor şi altor categorii mai speciale de oameni li se recomandă să postească cel puţin miercurea şi vinerea, iar dacă medicul nu prescrie în mod expres consumul de carne, ar fi bine ca ea să fie exclusă pe perioada postului. În schimb, drept compensare, se recomandă acestora împlinirea acelor fapte de evlavie care le sunt aaccesibile: să se roage mai mult, să facă mai multă milostenie, să cultive alte virtuți.
  Mătușa Constanța, căreia medicul i-a prescris o „pungă de medicamente” și fiind amenică nu mai poate posti „ca în tinerețe”, așa încât cere sfat și dezlegare să mai îndulcească postul, împăcând sfaturile medicului dar și conștiința unei vieți de credință.