Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Nu va locui în casa mea cel mândru
Administrator: 21-03-2017 08:49:47 in Misiune
  În luna martie, cea nelipsită din post, și în care gospodinele, spre întâmpinarea Sfintei Învieri, alungă prin curățenie toată „Întinarea” unei perioade îndelungate de viețuire la căldură, se obișnuiește a fi chemat preotul pentru cuvenita rugăciune și binecuvântare a casei.
 În cazul în care, prin binecuvântarea lui Dumnezeu, se reușește inaugurarea unei locuințe, rânduiala de rugăciune prevede pe lângă sfințirea apei (sfeștania) și binecuvântarea noii locuințe, rostind o rugăciune "să păzească nevătămaţi de toată răutatea pe cei ce voiesc a locui în casa cea nouă, să-i binecuvânteze pe dânşii şi locuinţa lor şi să păstreze totdeauna viaţa lor nebântuită de răutăţi, dăruindu-le cu îndestulare toate bunătăţile spre folos..." 
 Urmează o altă rugăciune pe care preotul o rosteşte în taină şi în care se roagă pentru ca Hristos, Dumnezeul nostru "să binecuvânteze casa aceasta, să întărească cu frica Sa pe cei ce vor locui în ea şi să-i păzească nevătămaţi de cei potrivnici." Tot în această rugăciune, preotul se roagă lui Dumnezeu "să binecuvânteze şi să înmulţească toate bunătăţile în casa aceasta", făcând semnul binecuvântării peste prinoasele aşezate pe masă. 
  Urmează sfinţirea untdelemnului, peste care preotul face semnul Sfintei Cruci de trei ori, rostind de fiecare dată: "În numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Amin", şi rugându-se ca Dumnezeu să trimită peste el "harul Preasfântului Său Duh şi să-l sfinţească ca să fie spre sfinţirea locului şi a casei ce s-a zidit pe el şi spre alungarea tuturor puterilor celor potrivnice şi a bântuielilor diavoleşti". Apoi preotul, înmuind busuiocul în apa sfinţită, stropeşte toţi pereţii casei de jur împrejur şi în toate camerele, zicând: "În numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, prin stropirea cu această apă sfinţită să se depărteze toată lucrarea diavolească cea vicleană. Amin." 
 După ce a stropit peste tot, preotul ia un beţisor înfăşurat la un capăt cu vată sau bumbac, îl înmoaie în untdelemnul sfinţit şi însemnează pereţii tuturor camerelor cu semnul Sfintei Cruci, zicând: "Se binecuvântează casa aceasta, prin ungerea cu acest untdelemn sfinţit, în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Amin." 
 Untdelemnul este foarte mult folosit în lucrarea sfinţitoare a Bisericii după exemplul biblic.
 La sfârșitul slujbei, ca un angajament moral pentru familia ce va locui respectiva casă nouă, se citește , cu glas pătrunzător (de preferat de bărbat sau soție) psalmul 100
„Mila şi judecata Ta voi cânta Ţie, Doamne. Cânta‑voi şi voi merge, cu pricepere, în cale fără prihană. Când vei veni la mine? Umblat‑am întru nerăutatea inimii mele, în casa mea. N‑am pus înaintea ochilor mei lucru nelegiuit; pe călcătorii de lege i‑am urât. Nu s‑a lipit de mine inima îndărătnică; pe cel rău, care se depărta de mine, nu l‑am cunoscut. Pe cel ce clevetea în ascuns pe vecinul său, pe acela l‑am izgonit. Cu cel mândru cu ochiul şi nesăţios cu inima, cu acela n‑am mâncat. Ochii mei sunt peste credincioşii pământului, ca să şadă ei împreună cu mine. Cel ce umbla pe cale fără prihană, acela îmi slujea. Nu va locui în casa mea cel mândru; cel ce grăieşte nedreptăţit nu va sta înaintea ochilor mei. În dimineţi voi judeca pe toţi păcătoşii pământului, ca să nimicesc din cetatea Domnului pe toţi cei ce lucrează fărădelegea.”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator