Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Întoarcerea la Rai
Administrator: 17-03-2017 09:39:30 in Misiune
  Privitor la hrana primilor oameni, Sfânta Scriptură aminteste de orânduirea divină ca toate viețuitoarele pamântului să se hrănească exclusiv cu vegetale.
  "Ție, zice Scriptura, ca şi fiarelor sălbatice şi păsărilor, [se dau] fructe, verdeţuri şi ierburi... Vedem însă o mulţime de animale sălbatice care nu mănâncă fructe. Ce fructe ar primi pantera drept hrană? Ce fruct l-ar putea sătura pe leu? Şi totuşi aceste fiinţe, supunându-se legii firii, se hrăneau cu iarbă. Dar după Porop, când omul şi-a schimbat felul vieţuirii şi s-a depărtat de hotarul rânduit lui, Domnul, cunoscând că omul este risipitor, i-a ingăduit folosirea tuturor felurilor de hrană: "Ca pre nişte buruieni de ierburi m dar vouă toate" (Fac. 9, 3). Prin această ingăduinţă, şi celelalte dobitoace au fost slobozite să le mănânce. De-atunci este leul mâncător de cărnuri şi tot de atunci caută vulturii stârvuri. Căci vulturii încă nu priveau dusupra pământului în fiece clipă atunci când s-au născut animalele; la drept vorbind niciuna dintre cele care primiseră numire ori existenţă nu murise încă, astfel ca vulturii să le poată mânca. Firea încă nu se împărţise, în toată prospeţimea fiind; vânătorii încă nu prindeau, că încă nu era şi aceasta între îndeletnicirile oamenilor; cât despre fiare, ele încă nu-şi sfâşiau prada, că încă nu erau mâncătoare de cărnuri... Ci toate urmau purtarea lebedei şi toate mâncau iarba păşunilor... Astfel era întâia zidire, şi tot astfel va fi reaşezarea ce va să vie. Omul se va întoarce la vechea sa alcătuire, lepădând răutatea, viaţa impovărată de griji, robirea sufletului faţă de nevoile zilnice. După ce se va fi lepădat de toate, se va întoarce la viaţa Raiului cea nerobită patimilor cărnii, cea slobodă, viaţa întru apropierea lui Dumnezeu, părtaş vieţii celei ingeteşti." (Sf Vasile cel Mare)
  Vremea postului mare, care se doreşte a fi o întoarcere spirituală către inceputuri, este favorizată de apariția primelor plante comestibile ale pamântului, ştevie, urzici, leurdă. Vizitele pastorale au surprins gospodine pregătind, cu multă jertfă-in cazul urzicilor- hrană de post, binecuvântată.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator