Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Maslu în parohia Nucetu
Administrator: 10-03-2017 09:13:27 in Misiune
Vineri, 10 martie 2017, invitat de obștea credincioșilor din parohia Nucetu, s-a slujit Sfântul Maslu. Taina aceasta mare a Bisericii întărește pe credincioși în asumarea conștientă a suferinței și bolii cu bărbăție și nădejde în harul lui Dumnezeu. Între credincioși nu-și pot găsi loc întrebări ca următoarele: „Dacă există Dumnezeu, de ce mă încearcă cu asemenea suferinţe? Ce-am făcut eu ca să merit aceasta?” Sfântul Ioan Gură de Aur, vorbind despre răbdarea în suferinţe, spune: „Iubiţilor, nu mai ziceţi că sărăcia, boala şi primejdia ne silesc a cârti împotriva lui Dumnezeu şi a-L huli! Nu sărăcia, ci nebunia; nu boala, ci obrăznicia; nu primejdia, ci lipsa de frica lui Dumnezeu ne îndeamă la hulirile cele fără de judecată, ca şi la toate răutăţile”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator