Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pavecernița din ajunul sâmbetei lui Toader
Administrator: 04-03-2017 07:46:47 in Misiune
Vineri seară, 3 martie 2017, în biserica parohială, la pavecerniță, s-a cântat canonul minunii Sfântului Teodor Tiron facută cu colivă. În timpul domniei împăratului Iulian Apostatul, acesta a poruncit să se stropeasca cu sângele animalelor sacrificate idolilor toate produsele din piețe, pentru a pângări prima săptămână din Postul Mare. Dar mucenicul Teodor s-a arătat aievea, nu în vis, episcopului de atunci, anume Eudoxie (360-369), descoperindu-i planul lui Iulian şi sfătuindu-l să fiarbă grâu (kolva= colivă) dând astfel altă hrană creştinilor din Constantinopol. "Postul cel curat şi fără prihană la noi acum ajungând, a adus cu sine săvârşire de minuni muceniceşti. Căci prin post ne curățim de întinăciunile şi de necurățiile cele sufleteşti iar prin dovezi şi lupte vitejeşti asupra patimilor ne îmbărbătăm. Pentru aceasta şi cu darul sfintei postiri luminându-ne şi cu minunile mucenicului Teodor întărindu-ne în credința întru Hristos, cerem de la El să dea mântuire sufletelor noastre".

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator