Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, lauda sihaştrilor şi strălucirea preacuvioşilor!
Administrator: 17-01-2017 12:14:37 in Misiune
 Ca și în anul trecut, 2016, ziua Sfântului Antonie cel Mare (17 ian 2017) a venit cu binecuvântarea unui viscol, încadrat în limitele unui cod galben meteorologic, în care DN 3 a fost închis.
 Slujba săvârșită la biserica din Valea Rusului s-a concretizat în acatistul marelui eremit, despre care arta picturii bisericești prevede că este zugrăvit, conform Erminiei picturii bizantine a lui Dionisie din Furna, sub chipul unui bătrân cu barba scurtă, un pic despărțită în două, având bărbia puțin golașă. Sfântul are capul acoperit, asemenea celorlalți sfinți cuvioși. Când este zugrăvit singur, Sfântul Antonie ţine toiagul în mâna dreaptă, iar în mâ­na stângă un pergament des­făşurat, pe care sunt înscrise cuvintele: „Nu te amăgi, o, călugăre, cu îmbuibarea pântecelui, căci supunerea împreună cu înfrânarea îi subjugă pe demoni”.
 Acatistul îl prezintă „om cu firea arătat, Părinte, dar te-ai văzut îm­preună-cetățean cu în­gerii, căci ai viețuit pe pământ ca fiind fără de trup, Prea­cu­­vioase Antonie, lepădând toată purtarea de grijă a trupului; pentru aceasta strigăm ție:
Bucură-te, odrasla cucernicului părinte; 
Bucură-te, ramura credincioasei maici sfinte; 
Bucură-te, vlăstarul cel neveștejit al Egiptului; 
Bucură-te, povățuitorul cel mare al pustiului; 
Bucură-te, că din tinerețe lui Hristos ai urmat; 
Bucură-te, că firește de trup te-ai depărtat; 
Bucură-te, arătătorule al căilor mo­na­hicești; 
Bucură-te, cel ce voiești mântuirea muri­to­rilor; 
Bucură-te, izbăvitorul din înșelăciuni al celor mulți; 
Bucură-te, dătătorul râurilor de tămăduiri; 
Bucură-te, cel prin care Dumnezeu S-a preaînălțat; 
Bucură-te, cel prin care satana s-a rușinat; 
Bucură-te, Părinte Antonie!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator