Sentiment viu de recunoştință şi nădejde
Administrator: 01-01-2017 02:04:29 in Misiune

Te Deum-ul de la 1 ianuarie 2017, săvârşit în mijlocul lăcaşului de cult, după Liturghia Marelui Vasile, are ca text şi cântări, rugăciuni ce sunt adaptate momentului festiv al păşirii într-un nou an civil: Psalmul 64 "Ţie se cuvine laudă...", Apostolul de la I Timotei 2, 1-6, Evanghelie specială, Rugăciune potrivită contextului cele trei formule de urare cu rostirea: "Mulţi ani trăiască!" binecuvântarea cu Sfânta Cruce.

Te Deum-ul Anului Nou este deci o slujbă a întregii comunităţi creştine ce exprimă sentimente de recunoştinţă, de mulţumire şi de slăvire a lui Dumnezeu.