Celebrăm valoarea salvifică a întruparii Cuvântului
Administrator: 28-12-2016 10:51:29 in Misiune

"Ce vom da în schimb Domnului pentru toate câte ne-a dat nouă? Că pentru noi este între oameni; pentru firea cea stricată, Cuvântul trup S-a făcut şi S-a sălăşluit între noi; pentru cei nemulțumitori făcătorul de bine; pentru cei robiți, slobozitorul; pentru cei ce şedeau în întuneric, soarele dreptății; pe cruce Cel fără patimă;în iad, Lumina; în noapte, Viața; învierea pentru cei căzuți. Către Care să strigăm: Dumnezeu nostru, slavă Ție!"

În acest context teologic global, creştinii au împodobit crucile rudelor din cimitir cu cununițe de cetină, semn al credinței că şi cei adormiți în Domnul au părtăşie la roadele mântuirii veşnice aduse de Domnul Iisus.