Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Răsărit-ai, Hristoase, din Fecioară, ca un soare înțelegător
Administrator: 26-12-2016 05:26:24 in Misiune

  "Ce  vom  aduce  Ție,  Hristoase?  Că  Te-ai  arătat  pe  pământ  ca  un  om, pentru  noi.  Fiecare  din  făpturile  cele  zidite  de  Tine  mulțumire  aduce Ție:  îngerii  –  cântarea,  cerurile  –  steaua,  magii  –  darurile,  păstorii  – minunea,  pământul  –  peștera,  pustiul  –  ieslea,  iar  noi  –  pe  Maica Fecioara.  Dumnezeule,  Cel  ce  ești  mai  înainte  de  veci,  miluiește-ne  pe noi"

  În timp ce în biserică psalții intonau "Steaua" si alte colinde, în răstimpul dintre Utrenie şi Sf Liturghie, continuând o tradiție îndelungată a parohiei noastre, credincioşii au primit în dar iconițe ale Naşterii Domnului.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator