Epigrafie- să ne cunoaştem trecutul
Administrator: 02-12-2016 07:21:30 in Misiune

"În cimitirul Valea Rusului a fost strămutată în anii comunismului o cruce memorială, amplasată inițial ca troiță de răspântie, ridicată în anul 1936, cu ocazia poposirii în localitatea noastră a moaştelor Sfântului Dimitrie Basarabov.

Scurta inscripție este lămuritoare: 1936 IS HS/ GHEORGHE TUDORA/ ACEASTĂ CRUCE S-A RIDICAT ÎN AMINTIREA SFINTELOR MOAŞTE." (Parohia Plevna, Monografie istoric spirituală)

În preajma Zilei Naționale a României, grupul catehetic parohial a cercetat troița istorică din cimitir şi a buchisit, descifrând inscripția de pe cruce.