Al doilea Botez în parohia Plevna
Administrator: 19-11-2016 07:37:55 in Misiune

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, în biserica parohială, după slujba aprinderii luminilor, preotul duhovnic a primit mărturisirea credincioșilor ce se pregătesc pentru întâlnirea euharistică.

Mărturisirea are în Biserică diferite numiri:

*pocăintă, pentru că cel ce o primeste trebuie să regrete în mod sincer, păcatele săvârsite si mărturisite preotului duhovnic;

*mărturisire sau spovedanie, întrucât crestinul îsi mărturiseste păcatele în fata preotului;

*al doilea Botez, pentru că prin ea se spală păcatele întocmai ca prin Taina Botezului;

*iertare, dezlegare, pentru că prin ea se dezleagă păcătosul de legătura păcatelor;

*împăcare, pentru că ne împacă cu Dumnezeu.

Mântuitorul Hristos a făgăduit această Taină sfintilor Săi apostoli când le-a spus : "Oricâte veti lega pe pământ, vor fi legate si in cer si oricâte veti dezlega pe pământ, vor fi dezlegate si in cer" (Matei XVIII, 18; XVI, 19). El a instituit-o apoi după Sfânta Sa inviere din morti, când arătându-Se apostolilor le-a zis : «Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl vă trimit si Eu pe voi. Si zicând aceasta, a suflat asupra lor si le-a zis : Luati Duh Sfânt; cărora veti ierta păcatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine, vor fi tinute» (Ioan XX, 21—23). Puterea de a lega si dezlega păcatele o are numai Mântuitorul Hristos, cum ne-a arătat (Luca V, 20 si 24), dar El a dat această putere si apostolilor (Ioan XX, 21-23) si prin acestia, episcopilor si preotilor.