Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Εϊς Θεός, Πατήρ Λόγου... (Un Dumnezeu, Tatăl Cuvântului...)
Administrator: 18-11-2016 08:17:12 in Misiune

  Cu aceste cuvinte, Marele Grigorie Taumaturgul, episcopul Neocezareei, începea Mărturisirea de credință (scrisă între anii 260- 270), aceasta fiind prin concizie unul dintre cele mai vechi simboale de acest fel. Învățătura despre persoanele Sfintei Treimi este perfect ortodoxă, stând la baza alcătuirii Crezului de la Niceea.

 Împreună cu credincioșii veniți la rugăciune în seara celei de-a treia zi de post, joi, 18 noiembrie 2016, lăudând pe Dumnezeu pentru sfinții Săi, între care Sf Grigorie Taumaturgul este o stea foarte luminoasă a Bisericii din secolul III, s-a intonat canonul de imne adresate sfântului părăznuit.

 La sfârșitul rânduielii, s-a citit celor prezenți, din volumul 11 al Colecției PSB (Părinți și Scriitori Bisericești), Expunerea credinței, așa cum a fost alcătuită de Sf Grigorie:

„Există un singur Dumnezeu, Tatăl Cuvântului Celui viu, al înțelepciunii care (pe toate) le ține, Al puterii și al peceții celei veșnice. (El este) Părinte desăvârșit al (Fiului) Celui desăvârșit, Tatăl Fiului cel Unuia născut (Există) un singur Domn, Fiul unicului (Dumnezeu), Dumnezeu din Dumnezeu, pecete și chip al dumnezeirii, Cuvântul care împlinește (toate), Înțelepciunea care A alcătuit totul și puterea care ține toată creatura; Fiul adevărat al Tatălui Celui adevărat, (Fiul) nevăzut al (Tatălui) Celui nevăzut, (Fiul) neschimbat al (Tatălui) Celui neschimbător. (Fiul) nemuritor al (Tatălui) Celui nemuritor, (Fiul) veșnic al (Tatălui) Celui veșnic. Există și un Duh Sfânt, Care își are existența de la Dumnezeu, Care s-a arătat oamenilor prin Fiul; Chipul Fiului Celui desăvârșit, Viața cea desăvârșită și cauza desăvârșirii celor vii; Izvorul cel sfânt al sfințeniei și dătătorul desăvârșirii. În El se descoperă Dumnezeu Tatăl, Care este întru toate Și, mai presus de toate, Și Dumnezeu Fiul, Care prin toate (se face cunoscut). (Există) o Treime desăvârșită, Care nu se desparte, nici nu se deosebește prin slavă, veșnicie și putere. Pentru că în Treime nu este nimic creat, nici inferior, nici nu este adăugat ceva care mai înainte n-a existat și s-a introdus ulterior. Fiul n-a fost lipsit vreodată de Tatăl, Nici Duhul Sfânt de Fiul, ci totdeauna Treimea a fost aceeași și neschimbată”.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator