Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ascultând tainic pe Sfântul Nectarie în biserică
Administrator: 10-11-2016 08:56:46 in Misiune

"Duhul Sfânt, Care S-a pogorât peste Biserică, dăruieşte cu îmbelşugare toate harurile dumnezeieşti. Ea a primit putetea de a lega şi dezlega păcatele, de a predica Evanghelia, de a chema neamurile la mântuire. Ea a primit puterea de a restaura oamenii decăzuți moral, de a-i face chipuri ale lui Dumnezeu, dându-le chipul şi asemănarea. Ea a primit putetea de a-i împăca cu Dumnezeu şi de a-i face părtaşi harului dumnezeiesc, de a-i uni cu Mântuitorul, de a da Duhul Sfânt tuturor celor care vin la ea şi de a-i face fii ai lui Dumnezeu. Ea a primit puterea de a-şi înfrânge toți duşmanii, de a rămâne neatinsă pe veci, de a-şi îngenunchia toți duşmanii, de a rămâne neatinsă."    (Sf Nectarie Taumaturgul)

  Miercuri, 9 noiembrie 2016, la ceasul încheierii zilei liturgice, în fața icoanei Sf Nectarie, dăruită bisericii parohisle de o fiică a satului, săvârşitu-s-a Acatistul Marelui Părinte Taumaturg.

Taumaturg, în limba greacă, =făcător de minuni.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator