Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Să nu îngropăm talanții!
Administrator: 03-11-2016 04:14:43 in Misiune

 Deşi în urma dezvoltării cultului divin s-a simțit nevoia unei profesionalizări accentuate a celui ce răspunde (în numele poporului) la invitația spre rugăciune făcută de cler, istoria cunoscând existența canonarhului, a citețului, a psaltului ( ca "executanți" ai imnelor, lecturilor şi psalmidiei ) ca persoane specializate, situație ce se păstrează până în ziua de astăzi, când cel ce dă răspunsurile rugăciunii trebuie să aibă cunoştințe temeinice de muzică bisericească, tipic, totuşi, astăzi, comunitatea aflată în biserică spre rugăciune nu trebuie să participe la cutul divin doar cu prezența sau cu rugăciunea minții.

 Păstrarea în cultul divin a multor îndemnuri  la rugăciune făcută în comun: "să zicem toți..., toată suflarea să laude pe Domnul..., să ne rugăm...", etc îndeamnă efectiv la participarea extinsă a poporului lui Dumnezeu la actul rugăciunii publice.

  O astfel de implicare a credincioşilor, cu bune rezultate pastorale, îşi poate găsi împlinirea, fără prea mari căutări sau greutăți, în realizarea lecturilor biblice: psalmi, paremii. Nu trebuie decât ca cel ce citeşte să aibă deprinderea lecturii la prima vedere. Un glas puternic şi o lectură pe înțeles va fi efortul său personal pentru lucrarea la care este invitat. Ghidat de cântăreț, cititorul laic va desăvârşi lucrarea comunitară a rugăciunii, ca un reprezentant al poporului, luat din mijlocul său, gata oricând să aducă Domnului slavă şi cinste, deprinzând cunoştințe elementare de tipic şi exercițiu de rugăciune plăcută Domnului.

  Dăruită cu mulți absolvenți de şcoli teologice, parohia Plevna a fost în istorie un loc binecuvântat în care cei ce doresc să slujească Domnului (copii, tineri, oameni în putere, vârstnici) potrivit vocației lor, au fost invitați şi încurajați mereu, să se apropie de cărțile de cult, să le deschidă, să le folosească în rugăciune.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator