Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, icoană însuflețită a vieții celei curate
Administrator: 28-10-2016 08:10:13 in Misiune

 Joi, 27 octombrie 2016, comunitatea parohială s-a întâlnit, în duh, cu un urmaş al marilor părinți din Pateric. Devenind astfel făclie purtătoare de lumină dar şi icoană vie a vieții pe placul lui Dumnezeu, Cuviosul Dimitrie a auzit de la toți aşa:

 "Făclie purtătoare de lumină ești între preacuvioși și împreună-locuitor cu toți sfinții. Drept aceasta se bucură de tine, Sfinte Dimitrie, și Tatăl ceresc dimpreună cu Fiul și cu Duhul Sfânt, iar noi cu credință, privind acestea, grăim către tine:

Bucură-te, podoaba cea frumoasă a cuvioșilor; Bucură-te, nevoința cea cu osârdie a pustnicilor; Bucură-te, dimpreună următorule cu marele Antonie; Bucură-te, împreună la obicei cu Onufrie;

Bucură-te, cel împreună cu Pavel Tebeul la săvârșirea nevoințelor;

Bucură-te, Pavele, cu nevinovăția și cu facerea minunilor;

Bucură-te, cu Ammon, cu Ahila și cu Agatonie; Bucură-te, cu Antim, cu Amonata și cu Amonie; Bucură-te, împreună cu Grigorie Decapolitul;

Bucură-te, cu părintele nostru Nicodim cel sfințit; Bucură-te, părinte al nostru cel totdeauna folositor; Bucură-te, izbăvitorul nostru cel grabnic ajutător; Bucură-te, făcătorule de minuni, Sfinte Părinte Dimitrie!"


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator