Litia Sfintei Parascheva
Administrator: 17-10-2016 10:17:00 in Misiune

La unele vecernii, în special la hramul bisericii sau când a doua zi este serbat un sfânt important din calendar, binecredincioșii creștini aduc cinci pâini (artose) împreună cu puțin grâu, cu vin și untdelemn, ce se sfințesc după terminarea Vecerniei.

Rugăciunea de sfințire a acestor daruri aduce aminte de cele cinci pâini cu care Domnul a săturat cinci mii de bărbați în pustiu (Mt 14, 17- 21), iar grâul, vinul și untdelemnul, amintesc de pârga darurilor, ce se aduceau lui Dumnezeu în Legea Veche (Num 18, 12).

Rostul slujbei Litiei, înțeles din rugăciunile ce se fac cu acest prilej, este de primire a ajutorului ceresc pentru înmulțirea roadelor pământului, paza și izbăvirea de păcat și ispitele celui potrivnic.

În seara zilei de 13 octombrie 2016, credincioșii au umplut masa darurilor, ca mulțumire și jertfă pentru binefacerile lui Dumnezeu.