Susținerea producătorilor locali
Administrator: 08-10-2016 09:16:47 in Misiune

În limba română cuvintele de origine latină privind agricultura sunt atât de numeroase și variate, încât în afara lor nu rămâne nici cea mai mică nuanță a cultivării pământului.

Iată doar câțiva termeni agricoli din limba română, urmați de corespondentul latin: a ara/ arare; a semăna/seminare; a treiera/tribulare; a secera/sicilare; a culege/colligere; grâu/granum; secară/secale; mei/milium; orz/hordeum; câmp/campus; arie/area; paie/palea; neghină/nigellina; legumă/legumen; ceapă/caepa; varza/virida; ridichea/radicula; nap/napus; pepene/pepo, peponem;  lăptucă/laptuca;  lintea/lens, lentem;  pom/pomum; măr/melum; păr/pirus; cireș/ciresius;  prun/prunus;  piersic/persicus;  nuc/nux, nucis;  corn/cornus.

Legumicultura a presupus întotdeauna  pricepere  și muncă deosebită, comparativ cu agricultura mare. Procesele de obținere a răsadului, cultura plantelor în spațiul protejat, lupta asiduă cu multele boli și dăunători ce pot periclita recolta, toate acestea solicită din partea legumicultorilor răbdare, perseverență, cunoștințe de specialitate și multă, multă muncă redundantă. Iar atunci când se încearcă producerea legumelor fără a utiliza pesticide este chiar o atitudine de respect față de pământ/natură, față de sine și față de cei ce le vor consuma.

De aceea, a prefera produsele producătorilor locali este o atitudine de respect și ajutor pentru persoane ce produc și comercializează în condiții responsabile darurile pământului, ca rezultat al muncii și ostenelii sincere și corecte.