Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (VIII)
Administrator: 10-08-2016 06:36:45 in Lumini din trecut

  Tipul crucilor ce au reprezentată Răstignirea Domnului

  Mântuitorul Hristos este  răstignit pe cruce, de cele mai multe ori întretăierea brațelor crucii fiind izvorâtoare de raze, însemnare tradițională, ortodoxă, privind legătura indisolubilă dintre moartea și Învierea Domnului.

  În unele reprezentări, Hristos este răstignit pe o cruce stilizată din palmete, legătură spirituală cu tradiția ce amintește că Sfânta Cruce a fost cioplită din trunchiul vechiului copac al cunoștinței binelui și răului, sau de legătura dintre Intrarea în Ierusalim (pentru patima de bunăvoie) și răstignirea în același oraș, de către cei ce cu puține zile mai înainte îi strigau: „Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!”

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator