„Insula Paștelui” din parohie
Administrator: 03-07-2016 02:54:30 in Lumini din trecut

Cimitirul parohial, mai ales atunci când comunitatea are o întindere destul de vastă a dimensiunii temporale, se aseamănă în mod evident cu o Insulă a Paștelui, un loc binecuvântat unde strămoșii sunt puși deoparte în vederea învierii.

Crucile de la căpătâiul mormintelor lor sunt „uitate”, țin de alte vremuri, sunt mici, smerite, cioplite îndeosebi din calcar format la diluviu, având înscrisuri  și simboluri uneori indescifrabile, sunt „lăsate” sau chiar prăbușite, „năpădite” de verdeața ce „împodobește” simbolic și vizual locul binecuvântat de odihnă, în care ne rugăm ca toți creștinii să „odihnească” în lumea cealalată.

Cu toate aceste semne de „uitare”, „părăsire” și străvechime, locul duhovnicesc de odihnă al strămoșilor adăpostește, în inima pământului și țărânei, semințele învierii. De aici, la trâmbița de apoi, vor ieși „fiii învierii”.