Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (II)
Administrator: 03-06-2016 11:27:57 in Lumini din trecut

  Vechii săpători în gros și pe subțire ce moșteneau meșteșugul din tată în fiu și din vecin în vecin, desfăceau calcarul masivelor numulitice muscelene (Albești, Dragoslavele) sau dâmbovițene (Valea Largă, Micloșani) cu unelte simple piroane, răngi, maele de fier, frunze de oțel și pene așchiind și dimensionând blocurile uscate la soarele verii pe banca de cioplit cu palma de măsură, dreptarul și colțarul, ferestrăul orb, ciocanul dublu dințat și șpițul prelucrând suprafețele principale, laterale și verorsourile, tocmindu-se pentru decorul plan și pentru scrisoare cu daltă lată, îngustă și zimțată. În desenul reliefurilor se folosea liniatorul, compasul de lemn, șilețul sau condeiul de plumb iar ca motive de podoabă se consemnează căciula simplă, plană sau în ape și piua fixă sau mobilă. Stilizările geometrice incizia dreaptă, șerpuită sau dințată, acolada simplă și compusă, butonul, perla, meandrul, cercul simplu sau împletit și torsada. Unele reliefuri vădesc motive astrale soare și stele ori stilizări florale palmeta, crinul văilor.

   Ca și „scrierea” icoanelor, ce fusese considerată în lumea renașterii bizantine (sec XII- XIV) „complement al arhitecturii”, vizionarea motivelor simbolice și lectura de pe câmpul crucilor de piatră, alternate cu cele auzite sau cântate la strană și în colinde, aminteau închinătorilor „ținerea graiului și al legii”.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator