Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Donația de carte a profesorului Traian Vulpescu pentru Episcopia Vadului, Feleacului şi Clujului, 1959
Pr Gabriel Toma: 11-12-2015 06:38:07 in Lumini din trecut
  Ajuns la o vârstă onorabilă, în 1959, la sfârșitul activității pedagogice desfășurate la Universitatea de Muzică din Cluj, Profesorul Traian Vulpescu, fiu al preotului Marin Vulpescu din Lupșanu, Călărași și ginere al preotului Ilarion Fiera din Plevna, Călărași, a socotit că o mare parte din biblioteca sa trebuie să fie donată Bisericii Ortodoxe Române pentru a contribui la formarea viitorilor slujitori bisericești. În acest sens se adresează Mitropoliei Ardealului, cu sediul la Sibiu, de la care primește binecuvântare pentru gest și îndrumare de a se adresa Arhiepiscopiei Sibiului, dacă dorește să doneze biblioteca Istitutului Teologic din Sibiu sau Episcopiei Vadului, Feleacului și Clujului, în cazul în care dorește să îmbogățească Seminarul și Școala de cântăreți din orașul său Cluj:


 Urmând procedura indicată de Mitropolia Ardealului, Profesorul Vulpescu se adresează, în anul 1959, Episcopiei din Cluj cu următorul Act de donație:
            Lipsindu-ne Inventarul donației, suntem în posesia Răspunsului de mulțumire al Episcopiei Vadului, Feleacului și Clujului În 1973, doamna Ecaterina, văduva Profesorului Traian Vulpescu descoperind prin actele familiei documentele privind donația de carte întreprinsă către școlile teologice din Cluj, socotește că arhiva „sfintei noastre biserici (...) din Plevna” este cel mai sigur loc de păstrare:
N. B. Socotim că din considerente de subiectivitate produsă de vârsta înaintată, datele unor documente nu reflectă cronologia scrisorilor oficiale bisericești datate 1959 (actul de donație este datat 1962, biletul doamnei Vulpescu specifică anul 1957 pentru donație), ci doar evidențiază înțelepciunea psalmistului : „zilele anilor noştri sunt şaptezeci de ani, Iar de vor fi în putere optzeci de ani şi ce este mai mult decât aceştia osteneală şi durere”. (Ps 89, 10)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator