Ion Nichifor- păstor transhumant și cântăreț bisericesc. Fotografie Document
Pr Gabriel Toma: 27-06-2015 09:32:35 in Lumini din trecut

De la înființarea parohiei Plevna, cântăreț a fostIon Nichifor.Conform unei însemnări din Psaltire, era originar din Tilișca, localitate transilvăneană, depinzând administrativ de Săliștea Sibiului, venit în România, prin transhumanță, anterior anului 1890, căci o inscripție din Psaltire îl atestă drept „cântărețu fiind din 1890 la Valea Rusului, servici Comuna Plevna din 1893, jud Ialomița”.

A cunoscut tipicul bisericesc și glasurile practice „în așa măsură că arăta mult zel în a le îndeplini fără greș și știrbire”, servind între 1893 și 1 iunie 1923 ca și cântăreț salariat iar mai apoi, pensionar.

(Pr Gabriel Toma, Parohia Plevna, Monografie istoric-spirituală, Editura Tradiția Românească, București, 2014)