Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (X)
Administrator: 15-02-2018 10:04:28 in Lumini din trecut
    „Apoi, în ´47, anul de mare secetă și foamete ce a bântuit tara, mai ales din zona Moldovei, veneau pe la noi oameni disperați după bucate. Dădeau în schimb pentru un ciurel de mălai îmbracaminte și covoare sau obiecte de tâmplarie, văitându-se că le mor copiii de foame. Când găseau o dublă de porumb sau grâu erau fericiți. Și pe la noi oamenii înmulțeau mălaiul mâncându-l terci sau măcinau pentru un fel de turte fel de fel de alte semințe în parte și comestibile. În vara aceea, mai ales, pentru noi copiii, bătaia mare a fost pe dude; ne dadea mama o coltuc de pâine și ne făceam plinul cocotați prin duzi.” (Prof Vasile Constantin- MAO)


    Fotografie Agerpres

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator