Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Epitaf de moșier (III)
Administrator: 21-11-2017 10:37:11 in Lumini din trecut   Date certe asupra statutului juridic al suprafețelor agrare de pe teritoriul satului Valea Rusului, se consemnează în 1906 (Aureliu V. URSESCU , Anuarul județului Ialomița pe 1906, Călărași, 1906, p 391), când se constată că aceste enorme întinderi agricole (cca 5000 ha) erau concentrate, prin proprietate sau arendă, în mâinile a 3 persoane:
1. D. Negreanu era proprietarul Moșiei Valea Rusului, în suprafață de 1000 ha;
2. George Perlea avea, în Valea Rusului, 1980 ha teren arabil și 20 ha islaz,;
3. Ioan Peteu, a cărui soție este înmormântată în curtea bisericii Valea Rusului, avea în proprietate 1970 ha teren arabil și 30 ha islaz, arendat de către Carantino Cristina. 

    Pe crucea mormântului din curtea bisericii citim că soția lui Ioan Pateu (al cărei nume nu îl cunoaștem),  a decedat  în 1873 la vârsta de 31 de ani.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator