Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Portretul tânărului erou
Administrator: 23-09-2017 09:25:51 in Lumini din trecut

     

    Sâmbătă, 23 septembrie 2017, în biserica parohială s-a pomenit, pentru odihnă veșnică, eroul Aurel Gheorghe, înrolat voluntar pentru eliberarea Basarabiei de sub jugul bolșevic ateu.

     La vârsta de 20 de ani, într-o luptă desfășurată la 23 septembrie 1942, își pune sângele și viața ca jertfă pentru apărarea valorilor perene: libertate, dreptate și adevăr.

    Viața sa scurtă nu a fost uitată, portretul său este la loc de cinste în casele rudelor iar pomenirea curajului, determinării și eroismului său în a înfrunta Imperiul Răului sunt vii și pilduitoare.Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator