Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cine face și desface, toată ziua are ce face
Administrator: 31-03-2017 09:20:25 in Lumini din trecut
 Gospodăria țărănească era o icoană a lumii vechi, în care se putea obţine, prin forțe proprii, tot ceea ce era trebuincios existenţei: 
necesarul de hrană, 
edificarea unui cămin, 
întreţinerea gospodăriei, 
utilarea cu inventarul necesar, 
realizarea vestimentaţiei, 
procurarea celor necesare încălzirii, 
educarea copiilor în acelaşi tip de viaţă şi angrenarea în activităţile traiului de zi cu zi. 

 Vârtnicii satului nostru, mărturisesc faptul că „au apucat” în copilărie (anii 20- 30) „vremuri” în care se cumpăra doar zahăr, gaz, țesături mai fine și unelte. Restul necesarului gospodăresc era produs, confecționat și utilizat în gospodărie. „Vestigiile” acestei epoci încă se găsesc în casele părinților și bunicilor, mai cu seamă în obiecte lucrate la războiul de țesut- ce decorează interiorul încăperilor, sau, și mai la îndemână, în „țoalele” împletite cu andrele. 
  În tendința, subconștientă, de participare- continuare a traiului în atmosfera „economică” în care s-au format, gospodinele încă deșiră lucruri vechi și împletesc altele noi, tocmai ca mărturie a autosuficienței și lipsei de perspectivă consumeristă a vechii civilizații sătești. 
 În același timp, generația aceasta de oameni nu suportă plictisul (akedia, îi spuneau părinții) produs de scăderea capacității de muncă fizică și căutând să practice, ca un util exercițiu de combatere a acestei stări spirituale, mici îndeletniciri gospodărești utile celorlalți (rucodelie, o numeau părinții). 
 Totul subsumat zicătorii cu bivalent înțeles trupesc și duhovnicesc: „cine face și desface, toată ziua are ce face”.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator