Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tiralexa-i Doamne
Administrator: 14-01-2017 12:53:29 in Lumini din trecut

  Enoriaşele originare din Maramureş, căsătorite în Câmpia de Aur, îşi amintesc de datina strămoşească păstrată în plaiurile lor de origine atunci când preotul vizitează gospodăriile înaintea Bobotezei.

  Între Anul Nou şi Bobotează, preotul umblă cu crucea. "Cu două-trei case înaintea preotului vin copiii cu Tiralexa:

Tiralexa, Doamne,

Grâu de primăvară

Şi-n pod şi-n cămară

Şi pe prispă-afară.

Noi strigăm pă sub butuci

Să ne daţi vreo două nuci;

Noi strigăm pă sub podele

Să ne daţi vreo două mere.

După ce primesc darurile, copiii mulţumesc urând:

Câţi cărbuni în vatră

Atâţia peţitori la fată;

Câte pene pe cocoş

Atâţia copii frumoşi”

 (Memoria ethnologica, nr. 1, 2001, p. 21-23)

Obiceiul (Ti/Chi-ralesa) se desfăşoară pe o arie zonală limitată cuprinzând frecvent satele din Maramureş şi țara Crişului, cu o prezenţă notabilă în nor­dul Moldovei şi difuzată în diferite puncte în Transilvania. Deşi de esenţă laică, precreştină, numele îşi are etimonul de la grecescul "kirie eleison", cân­tec bisericesc pe care poporul l-a auzit pe timpul când se oficia în limba greacă”. (Germina Comanici, Radu Octavian Maier, Obiceiuri la încheierea ciclului sărbătoresc al pra­gului anului nou, în Acta Musei…, II, 2004, p. 121).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator