148 A M R - Arheologia memoriei
Administrator: 15-12-2016 06:42:37 in Lumini din trecut

O simplă dală de beton (strămutată ca paviment de la canalul de irigații în curțile oamenilor) păstrează amintirea unui ostaş anonim, detaşat la "muncă pe şantierele patriei".

În betonul proaspăt turnat în formă, îşi scrie (asemeni unui condamnat) numărul zilelor de casnă cu gândul la viitor, la liberare: 148 A M R (148 de zile au mai rămas).

De obicei, ostaşii şi ofițerii detaşați în economia mațională aveau probleme de "dosar", provenind din familii de oameni gospodari, harnici şi credincioşi, fiind "educați" pentru valorile "societății omului nou" prin muncă fizică istovitoare (ca odinioară, în vremurile biblice, la confecționarea cărămizilor pentru cetățile Ramses şi Pytom).

În localitatea noastră a existat un astfel de şantier/ tabără de muncă militară pentru construirea sistemului de irigații.