Istoria crucilor cioplite din Plevna (XIV)
Administrator: 20-10-2016 08:35:35 in Lumini din trecut

În cimitirul parohial, veghează mormintele înaintașilor destul de numeroase cruci (din punct de vedere cronologic- datare și erodare în timp, precum și al locului ocupat în cimitir, par a fi ale primilor locuitori înmormântați) având reprezentate cuvintele mărturisirii de credință (Is Hs Ni Ka) înscrise în cercuri împletite.

Aceste cercuri îngemănate trimit la tradiția iconografică a reprezentării cetei puterilor netrupești numită a Tronurilor „care se zugrăvesc ca niște roți de foc, având de jur împrejur aripi,... ele se împletesc unele cu altele închipuindu-se ca un scaun împărătesc”. (Dionisie de la Furna)

Prin asociere la activitatea de laudă a cetelor cereşti către Domnul Dumnezeu, în corul sfânt din ceruri ce doxologeşte neînncetat "Sfânt, Sfânt, Sfânt Donmul Savaot", aceste simboluri iconografice reprezentate pe crucile de căpătâi ale repausaților, mărturisesc nădejdea şi credința că cei adormiți vor fi primiți în marea mulțime ce laudă în cer pe Ziditorul Dumnezeu.