Comitetul Parohial ajută pe frații mai mici ai Domnului
Pr Gabriel Toma: 17-04-2016 07:42:19 in Filantropie
„Judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi mila biruieşte în faţa judecăţii.
Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască? Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele, Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?” (Iac 2, 13-16)

Întrebării retorice de la sfârșitul textului Sfântului Iacob trebuie să i se răspundă, în duh creștin, prin faptele dragostei față de aproapele. În acest sens, un ajutor material oferit de un fiu al parohiei, purtând numele Marelui făcător de minuni și binefăcător, sărbătorit la 6 decembrie, a fost direcționat după slujba de duminică, 17 aprilie 2016, de Comitetul Parohial către o bătrânică aflată în lipsuri. Ajutorarea cu hrană a celor aflați în lipsuri este o dimensiune socială a virtuții postului: renunțăm la multa mâncare în folosul celor ce nu o au. Așa să ajute Dumnezeu!

Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!