Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Primirea de oaspeţi să n-o uitaţi căci prin aceasta unii, fără ca să ştie, au primit în gazdă, îngeri (Evrei 13, 2)
Pr Gabriel Toma: 22-01-2016 09:50:16 in Filantropie
  Având un relief favorizant depunerii masive de omăt, în timpul viscolelor, drumurile din împrejurimea localității Plevna, sunt recunoscute ca fiind capcane pentru călătorii ce se aventurează, uneori inconștient, spre/dinspre Călărași sau București.
  În fiecare an, cele 2-3 viscole izolează, în mijlocul câmpiei, călători ce declară, că în orele în care așteptau salvare din învolburarea groaznică a vântului și a zăpezii, „au văzut iadul”. 
 Nu întâmplător, Dumnezeu a așezat în mijlocul capcanelor mortale ale zăpezii, o adevărată cetate de scăpare. Aceasta e obștea creștinilor din sat, grabnică în a salva și a omeni pe călătorii încremeniți de frig și frică.
  Ultimii care au cunoscut mai bine comunitatea (credincioși, autorități) au fost cei 20 de jandarmi, pompieri și paramedici SMURD, vânători și civili luați ostatici de vremea rea, ce au petrecut aici 32 de ore, în timpul codului portocaliu de vreme rea din 17- 18 ianuarie 2016, în așteptarea deszăpezirii.
   

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator