2014- „Despre strângerea de ajutoare pentru sfinţi îmi este de prisos să vă scriu. Că ştiu bunăvoinţa voastră” (2 Cor 9, 1-2)
Pr Gabriel Toma: 20-08-2015 03:43:37 in Filantropie

În anul 2014, inundații devastatoare au pricinuit multe pagube locuitorilor din județele Vâlcea, Gorj, Argeș, Olt și Teleorman. Cunoscând prea bine înțelesul duhovnicesc al sentinței lui Publilius Syrus, cum că  „cine dă iute, dă de două ori”, Consiliul Parohial și Sectorul Social al Comitetului Parohial din Parohia Plevna, cu celeritatea solicitată de dramatismul încercării trăite de frații sinistrați, au întreprins în enorie o colectă, de alimente și produse de igienă.

Rezultatul  bunurilor  colectate și valoarea lor totală (2169 lei),  se prezintă astfel:

1.     Ulei floarea soarelui: 240 litri ( 958 lei);

2.     Zahăr: 125 kg (535 lei);

3.     Făină: 76 kg (287 lei);

4.     Conservă pate porc: 34 buc (70 lei);

5.     Orez prefiert: 20 kg (100 lei);

6.     Detergent manual: 26 kg (150 lei);

7.     Pastă curățat: 20 buc (69 lei).

Transportul acestor ajutoare a avut loc la Protoieria Horezu în data de 7 iulie.