Părtășia noastră la lucrarea Bisericii
Administrator: 27-03-2017 10:08:40 in Filantropie
  Luând aminte la iubirea lui Hristos pentru om să nu fim nepăsători la suferinţa aproapelui nostru îndurerat, flămând şi gol (cf. Matei 25, 35-46) pentru că, spune Părintele Dumitru Stăniloae: „Atât de mult ţine Hristos ca fiecare din noi să respectăm şi să iubim pe semenii noştri, încât aceasta va fi măsura după care vom fi judecaţi: «Adevărat zic vouă: Întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei prea mici, Mie Mi-aţi făcut»” (Matei 25, 40).
 După cum se cunoaşte, Biserica noastră şi-a extins activităţile sale social-caritative şi filantropice în folosul celor nevoiaşi şi bolnavi, a continuat acţiunea de ajutorare a parohiilor sărace din ţară şi din diaspora, şi, atunci când a fost nevoie, a intervenit pentru sprijinirea familiilor care au avut de suferit de pe urma calamităţilor naturale, inundaţiilor sau alunecărilor de teren. Toate aceste lucrări filantropice sunt nutrite din banii colectați în Fondul Central Misionar.
 Conform procedurii, în duminica a IV-a din post, 26 martie 2017, s-a încheiat colecta pentru Fondul Central Misionar.  Purcezând la verificarea sumei dăruite de enoriașii din Parohia Plevna, Consiliul Parohial a constatat valoarea de 275 lei. Aceasta va fi înaintată grabnic către forurile bisericești superioare.