Să protejăm darul cel repede trecător
Administrator: 01-02-2017 12:28:42 in Filantropie

Din punct de vedere duhovnicesc, sănătatea face parte dintre lucrurile “de mijloc”, adică cele care în sine nu sunt nici bune, nici rele, ci, “după dispoziția celui care se folosește de ele, pot fi intrebuințate și spre bine, și spre rău” (Sfântul Ioan Casian).

Sănătatea fizică începe, chiar de la căderea din Rai, să nu mai fie un bun definitiv al omului, care i se dă lui în mod absolut, ci este o stare de “mai puțină” boală.

Pentru conștientizarea micuților creștini în privința acestor realități cotidiene, pe care încep deja să le simtă în ființa lor plăpândă, prin mai mici sau mai mari dureri și suferințe, și beneficiind de generozitatea ARBT (Asociația Românilor Bolnavi de Tuberculoză) şi AMSP (Asociaţia de Medicină pentru Sănătate Publică), miercuri, 1 februarie 2017, la Școala Primară s-au distribuit materiale pentru igiena orală.