Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Să protejăm darul cel repede trecător
Administrator: 01-02-2017 12:28:42 in Filantropie

 Din punct de vedere duhovnicesc, sănătatea face parte dintre lucrurile “de mijloc”, adică cele care în sine nu sunt nici bune, nici rele, ci, “după dispoziția celui care se folosește de ele, pot fi intrebuințate și spre bine, și spre rău” (Sfântul Ioan Casian).

 Sănătatea fizică începe, chiar de la căderea din Rai, să nu mai fie un bun definitiv al omului, care i se dă lui în mod absolut, ci este o stare de “mai puțină” boală.

  Pentru conștientizarea micuților creștini în privința acestor realități cotidiene, pe care încep deja să le simtă în ființa lor plăpândă, prin mai mici sau mai mari dureri și suferințe, și beneficiind de generozitatea ARBT (Asociația Românilor Bolnavi de Tuberculoză) şi AMSP (Asociaţia de Medicină pentru Sănătate Publică), miercuri, 1 februarie 2017, la Școala Primară s-au distribuit materiale pentru igiena orală.

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator