Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Nemo recte sine exemplo docetur
Administrator: 26-01-2017 07:56:48 in Filantropie

"Nimic nu se învaţă corect fără exemple".

 Aşa gândeau strămoşii latini, punând la temelia actului educativ exemplul concret al comportamentului şi atitudinii reale, vii, a pedagogului.

 Aceeasi idee guvernează şi morala crestină, în care fariseismul şi caracterul duplicitar sunt osândite, Domnul Iisus având cuvinte aspre la adresa celor "căldicei" şi statornicind că "nu cel ce zice Doamne Doamne va intra in Împărăția cerului, ci cel ce va face voia Tatălui ceresc".

 În aceste condiții, amânându-se de mai multe ori, din pricini fortuite, acțiunea Comitetului parohial la Grădinița din enorie (programată inițial pentru 10 ianuarie 2017), miercuri, 25 ianuarie 2017, doamnele din comitet au vizitat grupa combinată a grădiniței, oferind copiilor jucării şi materiale didactice pentru activități.

 Trecând peste emoția şi bucuria momentului, copilaşilor le-a fost transmisă o importantă lecție de viață: adulții iubesc (prin fapte) copiii.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator