Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
De ce Crucea?
Administrator: 15-09-2016 09:07:31 in Cateheză

În urma păcatului strămoșesc, toți oamenii erau supuși, pedepsei morții (Rom. V, 12), ca unii care disprețuiau mărirea lui Dumnezeu. În același timp moartea era urmarea slăbiciunii și a tulburării, intrate în firea noastra prin păcat, din cauza faptului că firea noastră trăia potrivnic Legii lui Dumnezeu, care a fost așezată în toate și pe care trebuie să o păzească toate. Dar iubirea lui Dumnezeu nu voia ca toți oamenii să se ducă la moarte văsnica. Însă nici nu putea lăsa disprețuită mărirea Sa și nerestabilită în firea omenească Legea Sa. Deci, numai așa puteau fi scăpați oamenii de pedeapsa morții, găsindu-se cineva, chiar din partea lor, care să restabilească în firea sa omenească respectul Legii dumnezeești și să rabde pedeapsa morții cerută de mărirea dumnezeiască, dar nu pentru păcatul său, ci al tuturor oamenilor. Trebuia așa dar, un om fără de păcat și în același timp un om care să valoreze cât toți oamenii și chiar mai mult ca toți oamenii laolalta. Dintre oameni nu se putea ivi cineva care să îndeplinească aceste condiții. De aceea, în înțelepciunea Sa, a facut Dumnezeu pe Însuși Fiul Său, om fără de păcat. Acesta a restabilit prin viața Sa curată respectul Legii lui Dumnezeu în firea Sa omenească și prin moartea Sa a răscumpărat pe frații Săi de la pedeapsa mortii. De aceea S-a răstignit Fiul lui Dumnezeu pentru noi. Prin toate jertfele de animale dinainte de Hristos, oamenii cautau sa dea lui Dumnezeu ceva, in schimb pentru viata lor. Dar vietile de animale erau de mai putin pret decat viata lor. De aceea oamenii nu puteau scapa prin ele. Trebuia o jertfa de acelasi pret cu viata lor si chiar de un pret mai mare ca viata lor intinata. Jertfa aceasta a adus-o Fiul lui Dumnezeu ca om, varsand un sange mai de pret decat al tuturor animalelor si al tuturor oamenilor si rascumparand prin el pe oameni de toate pacatele. Crucea a fost altarul pe care s-a adus jertfa adevarata pentru oamenii din toate timpurile. Iisus a fost si jertfa adevarata si preotul care a adus-o, castigand de fapt mantuirea noastra. "Iar Hristos venind arhiereu bunatatilor viitoare..., nici prin sange de tapi si de vitei, ci prin sangele Sau a intrat odata intru cele sfinte, vesnica rascumparare afland. Ca de vreme ce sangele taurilor si al tapilor si cenusa de junice stropind pe cei spurcati, ii sfinteste spre curatenia trupului, cu atat mai vartos sangele lui Hristos, carele prin Duhul cel vesnic pe Sine S-a adus fara de prihana lui Dumnezeu, va curati fiinta voastra de faptele cele moarte ca sa slujiti Dumnezeului celui viu ?" (Evrei IX, 11.14).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator