Cateheză vizuală- Ieșirea cu Cinstitele Daruri
Administrator: 12-09-2016 10:23:04 in Cateheză

Vohodul Mare este strămutarea sărbătoreasca a cinstitelor Daruri de la Proscomidiar, unde au fost pregătite, prin mijlocul bisericii, la Sf. Masă, unde urmează sa fie Sfințite, prin puterea Duhului Sfânt invocat de episcopul sau preotul liturghisitor asupra lor.

Această strămutare închipuie ultimul drum făcut de Domnul din Betania în Ierusalim, înainte de Patimile și moartea Sa, adică intrarea Sa triumfală în Ierusalim, unde trebuia să Se jertfească. Mai înseamnă procesiunea de îngropare a Domnului, adică ducerea Sfântului Său Trup de la Golgota la locul unde era săpat mormântul.

Preotul și diaconul, care poarta Sf. Disc și Sf. Potir cu cinstitele Daruri, închipuie acum pe Iosif din Arimateea și pe Nicodim, care au coborât trupul Domnului de pe Cruce și L-au pus în mormânt.

Pentru ce preotul oprindu-se cu cinstitele Daruri în mijlocul bisericii, face aici pomeniri?

Pomenirile de aici se fac după pilda tâlharului răstignit în dreapta lui Iisus, care a câștigat făgăduinta raiului, pentru că a rugat pe Domnul: "Pomenește-mă, Doamne, când vei veni întru împărăția Ta!" (Luca 23, 42).