Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Despre darul cel mare al Sfântului Botez
Administrator: 27-08-2016 07:17:00 in Cateheză

A considera Botezul ca „naștere”, „naștere din nou”, „baie”, „împăcare”, „ungere” (așa cum în numește Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți) presupune că el este un dar gratuit din partea lui Dumnezeu și nu este în niciun sens dependent de alegerea umană, de consimțământ sau chiar de conștiință. Așa cum se întâmplă în cazul nașterii naturale, noi nu contribuim nici chiar cu bunăvoința la toate binefacerile ce rezultă din Botez”. Omul botezat nu e un om care nu mai poate păcătui. „Dar forța păcatului, care constituia un mod necuvenit al firii, sau o structură introdusă în ea prin păcat, sau o desfigurare a structurii ei adevărate, a fost desființată prin Botez. Omul după Botez poate să nu mai păcătuiască și deci e scăpat principial de moartea cea veșnică. Desigur, această putință se actualizează în el dacă aduce și contribuția voinței sale. Dar odată cu desființarea structurii sale păcătoase, cu zdrobirea forței păcatului, i s-a dat și o întărire a voinței ca să poată să nu mai păcătuiască. S-a pus în el o structură ontologică nouă sau s-a restabilit cea autentică. Această temelie e o forță etică. Ceea ce s-a petrecut în om în actul Botezului e numit de Sfântul Pavel „dezbrăcarea trupului cărnii” (Col 2, 11) adică golirea de putere a complexului de pofte și pasiuni care s-a îmbibat în om în urma căderii în păcat și îmbrăcarea lui Hristos sau îmbibarea în el a simțirilor și tendințelor curate ale trupului lui Hristos. Aceasta e numai o latură a ceea ce s-a petrecut la Botez. Cealaltă e sădirea în el a forței învierii lui Hristos, care e o forță nu numai etică, ci și ontologică, o putere a firii pe drumul învierii prin înnoirea vieții.” (Părintele Stăniloae)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator