Maica Domnului s-a rugat pentru noi
Pr Gabriel Toma: 17-08-2016 06:56:19 in Cateheză
  Cu aceste cuvinte, au adus cinste și mulțumire Maicii Domnului, enoriașii parohiei Plevna când în noaptea dintre 11- 12 august 2016, o îmbelșugată ploaie (30 l/ m2) a adăpat uscăciunea pământului după mai bine de 2 luni în care precipitațiile au lipsit cu desăvârșire.
  Tot atunci a fost un bun prilej de meditație la pilda Domnului referitoare la pronia divină (Mt 5, 44- 48) dar și la atitudinea morală a oamenilor, care asemeni celor din timpul lui Ilie, au atras pedeapsă spre înțelepțire (Lc 4, 25).

Doamne, Iisuse Hristoase, Dum­ne­zeul nostru, Dumnezeule a toată milosti­vi­rea și îndurarea, Care ai ne­­măsurată milă, nespusă și neajunsă iubire de oa­meni, căzând acum către a Ta slavă, cu frică și cu cutremur, aduc Ție mul­țu­mire pentru binefa­cerile de care m-ai învrednicit pe mine nevrednicul robul Tău. Te slă­vesc, Te laud și Te cânt ca pe un Domn, Stăpân și făcător de bine. Și iarăși căzând înaintea Ta, îți mulțu­mesc și cu smerenie mă rog nemăsu­ratei și negrăitei Tale milostiviri, ca și de acum înainte să-mi dăruiești faceri de bine, ca să sporesc în dragostea de Tine și de aproapele meu. Izbăvește-mă de tot răul și necazul. Dăruiește-mi liniște. Și mă învrednicește ca în toate zilele vieții mele totdeauna mulțu­mire să-Ți aduc și să grăiesc și să cânt cele preabune Ta­tălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.