Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (XII)
Administrator: 13-08-2016 05:57:08 in Cateheză
În obişnuita de acum întâlnire catehetică săptămânală, din data de 7 august 2016, s-a abordat o mare taină a mântuirii, cuprinsă în întrebarea, titlu al unei opere celebre, de ce s-a făcut Dumnezeu om? Nu puteau oamenii sau îngerii sau chiar Dumnezeu, prin poruncă, să aducă împăcare între om şi Dumnezeu? La aceste întrebări s-a răspuns pe baza catehismului. Nu puteau sa-si dea oamenii insisi mantuirea din aceasta stare ? Nu puteau. Caci desi ei sufereau de raul care-i stapanea, nu puteau scapa de el, firea lor era slabita de pacat, erau robii pacatului. Aceasta stare chinuitoare o descrie Sf. Apostol PAVEL astfel; "Nu fac binele pe care-l voiesc, ci raul pe care nu-l voiesc, pe acela il fac. Iar de fac aceasta care nu voisc eur iata nu fac eu aceasta, ci pacatul care locuieste intru mine" (Rom. VII, 19-20). Nici un om nu putea mantui pe ceilalti de pacat, caci fiecare era "rob legii pacatului" (Rom. VII, 23), si nu se putea scapa nici pe sine insusi din aceasta robie. Ei nu puteau face aceasta nici toti la un loc. Iata ce spune Sf. ATANASIE-. "Caci dupa ce toti au fost loviti in suflet si tulbu"rati de inselaciunea diavoleasca si de desertaciunea idolilor, cum era cu putinta ca omul sa intoarca sufletul si mintea oamenilor? Dar poate sa zica cineva ca lumea intreaga ar fi putut face aceasta. Dar daca lumea ar fi putut, nu s-ar fi facut atatea mari rele. Caci lumea exista si totusi oamenii persistau in atatea mari rele". Nu-i putea mantui nici macar vreun inger? Trebuia sa vina insusi Fiul lui Dumnezeu? Nu-i putea mantui nici un inger. Intai, pentru ca impacarea cu Dumnezeu trebuia sa fie o fapta la care sa ia parte insusi Dumnezeu. Al doilea, pentru ca oamenii trebuiau sa fie scapati si de moarte. Iar moartea nu putea fi inlaturata decat prin viata fara de sfarsit, care e numai la Dumnezeu. Numai Dumnezeu a putut da prima viata oamenilor ; numai El o putea da si a doua oara. Sf. ATANASIE spune iarasi: "Nu era cu putinta nici prin ingeri, deoarece nici ei nu sunt chipuri ale lui Dumnezeu. De aceea, Cuvantul lui Dumnezeu a venit in persoana, ca unul care este chipul Tatalui, ca sa poata reinnoi pe omul cel creat dupa chipul lui Dumnezeu".

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator