Amintirea unui vechi aşezământ bizantin
Administrator: 01-08-2016 03:58:52 in Cateheză

În anul 1297 împăratul bizantin Andronic II Paleologul promulgă un edict imperial, redactat de prim-ministrul Nichifor Chumnos, de proclamare a lunii august drept lună a Maicii Domnului.

În rezumat, edictul urmărea "marea şi desăvârşita sărbătorire a întregului mister al lui Hristos, atât al Însuşi Celui ce S-a urcat iarăşi la cer de unde s-a pogorât cu trupul luat de El din curata Fecioară, cât şi a Preasfintei Lui Mame care s-a mutat la El în modul în care a fost bunăplăcerea Lui, cel celebrat acum.    Decretul vrea ca această sărbătoare să fie celebrată nu numai o singură zi, după obiceiul care a domnit în vechime, ci inițiindu-se de la începutul lunii, din prima zi în care se celebrează acest mister, să o străbată toată şi să se încheie acolo unde se sfârşeşte ea". Decretul mai prevede că începutul, mijlocul şi sfârşitul acestei perioade speciale ( 1, 15,31 august) vor fi celebrate public prin pelerinale la 3 biserici constantinopolitane: biserica Maicii Domnului Călăuzitoarea, Sfânta Sofia şi biserica Vlaherne.

( Ioan I Ică jr)