Calitatea vieții- principiul spiritual în misiunea ortodoxă
Administrator: 29-07-2016 10:26:01 in Cateheză

"Botezul şi Mirungerea copiilor probează filosofia că şi un copil poate iradia în jurul său, prin puritatea sa spirituală, frumusețea după chipul lui Hristos.    Aceasta înseamnă că misiunea creştinilor nu se manifestă nici prin prozelitism şi nici prin alte acțiuni agresive, ci prin calitatea vieții lor. Dacă Apostolii au câştigat lumea veche la creştinism, aceasta se datorează spiritului lor de dăruire şi jertfelnicie, după chipul şi asemănarea lui Hristos. Succesul misiunii creştine constă în mireasma cunoştinței lui Hristos pe care creştinul este chemat să o răspândească în lume prin întreaga sa viață şi comportare".

(Părintele Profesor Dumitru Popescu)