Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Calitatea vieții- principiul spiritual în misiunea ortodoxă
Administrator: 29-07-2016 10:26:01 in Cateheză

"Botezul şi Mirungerea copiilor probează filosofia că şi un copil poate iradia în jurul său, prin puritatea sa spirituală, frumusețea după chipul lui Hristos.    Aceasta înseamnă că misiunea creştinilor nu se manifestă nici prin prozelitism şi nici prin alte acțiuni agresive, ci prin calitatea vieții lor. Dacă Apostolii au câştigat lumea veche la creştinism, aceasta se datorează spiritului lor de dăruire şi jertfelnicie, după chipul şi asemănarea lui Hristos. Succesul misiunii creştine constă în mireasma cunoştinței lui Hristos pe care creştinul este chemat să o răspândească în lume prin întreaga sa viață şi comportare".

                        (Părintele Profesor Dumitru Popescu)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator