Christus passus et mortuus
Administrator: 15-07-2016 05:03:28 in Cateheză

"Imnele mele cântă răstignirea şi rana pe care sulița a deschis-o în coasta dumnezeiască. Din ea beau eu în fiecare zi, o Hristoase, băutură nemuritoare, băutură sfințitoare"(utrenie, miercuri, în prima săptămână din Postul Mare). "Euharistia ne uneşte cu Hristos în sensul că sângele Lui, care se scurge din Trupul Lui pe cruce pentru a produce în acest Trup moartea şi starea spirituală a învierii, trece în noi, cu tendința de a produce în noi aceeaşi moarte şi înviere". (Părintele Stăniloae) "Noi nu putem avea partea noastră din sângele care mântuieşte decât dacă atingem cu buzele noastre coasta dumnezeiască şi nepătată". (Sf Ioan Gură de Aur)