Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Gnomele Sfântului Niceta de Remesiana
Administrator: 25-06-2016 07:04:24 in Cateheză

  La 24 iunie, alături de Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, este pomenit și Sfântul Niceta, misionarul din părțile noastre de lume, ce a reușit „dezghețarea cu focul ceresc al credinței creștine a inimilor înghețate ale locuitorilor din ținuturile ripheice unde Boreas leagă fluviile cu gheață. Bessi cei duri, mai duri chiar decât gheața, războinici temerari, învață să prețuiască munca și pacea. Păgâni vestiți prin omucideri și tâlhării, care locuiesc prin munți, deveniți monahi, trăiesc acum ca fii ai păcii, datorită lui Niceta, slujitor bun al lui Hristos și învățător al celor neștiutori”.

  Alături de imnul ce se cântă în întreaga creștinătate „Te Deum laudamus”, Sfântul Niceta a lăsat în operele sale o bogăție de înțelepciune duhovnicească, ușor de reținut pentru formarea duhovnicească neîncetată a credincioșilor. Iată câteva sfaturi duhovnicești:

  1. „dacă te numești creștin și nu vei fi duhovnicesc, să nu te încrezi prea mult cu privire la mântuire”
  2. „sufletul să fie întotdeauna în cer, nădejdea în înviere, dorința în făgăduință”
  3. „cine priveghează cu ochii, să privegheze și cu inima; cine se roagă cu duhul să se roage și cu mintea, fiindcă este cu totul nefolositor a priveghea cu ochii, în timp ce sufletul doarme”

                                                                                                                      (Ștefan Alexe, Sfântul Niceta de Remesiana)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator