Gnomele Sfântului Niceta de Remesiana
Administrator: 25-06-2016 07:04:24 in Cateheză

La 24 iunie, alături de Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, este pomenit și Sfântul Niceta, misionarul din părțile noastre de lume, ce a reușit „dezghețarea cu focul ceresc al credinței creștine a inimilor înghețate ale locuitorilor din ținuturile ripheice unde Boreas leagă fluviile cu gheață. Bessi cei duri, mai duri chiar decât gheața, războinici temerari, învață să prețuiască munca și pacea. Păgâni vestiți prin omucideri și tâlhării, care locuiesc prin munți, deveniți monahi, trăiesc acum ca fii ai păcii, datorită lui Niceta, slujitor bun al lui Hristos și învățător al celor neștiutori”.

Alături de imnul ce se cântă în întreaga creștinătate „Te Deum laudamus”, Sfântul Niceta a lăsat în operele sale o bogăție de înțelepciune duhovnicească, ușor de reținut pentru formarea duhovnicească neîncetată a credincioșilor. Iată câteva sfaturi duhovnicești:

1. „dacă te numești creștin și nu vei fi duhovnicesc, să nu te încrezi prea mult cu privire la mântuire”
  2. „sufletul să fie întotdeauna în cer, nădejdea în înviere, dorința în făgăduință”
  3. „cine priveghează cu ochii, să privegheze și cu inima; cine se roagă cu duhul să se roage și cu mintea, fiindcă este cu totul nefolositor a priveghea cu ochii, în timp ce sufletul doarme”

(Ștefan Alexe, Sfântul Niceta de Remesiana)