Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Începutul lecturii Evangheliei de la Matei
Pr Gabriel Toma: 20-06-2016 08:07:05 in Cateheză
  În prima zi de după Rusalii, începe, în Biserica Ortodoxă, lectura liturgică zilnică din textul Sfintei Evanghelii de la Matei. Până la Rusalii, începând de la Paști, lectura evanghelică a urmat textul de la Sfântul Evanghelist Ioan (în perioada Penticostarului). Din sfânta Evanghelie de la Matei se va citi până în duminica a XVII-a de după Rusalii, deci în două perioade liturgice ale anului bisericesc (o săptămână din Penticostar și șaisprezece săptămâni din Octoih). 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator