Dorul după veșnicie
Pr Gabriel Toma: 16-06-2016 09:28:01 in Cateheză
  „Dumnezeu este etern, pentru că nu există la El o depășire a comuniunii realizată, spre o alta mai deplină. O asemenea depășire e posibilă numai acolo unde ființa e limitată, dar în același timp e și capabilă de creștere. Dar viața dumnezeiască nu e nici o încremenire fără început și fără sfârșit, ci e o comuniune vie între Subiectele supreme.
  Eternitatea lui Dumnezeu ține de plenitudinea Lui și se faptul că nu face parte din niciun sistem de referință, că este mai presus de existență.
   Ființele create nu puteau avea de la început eternitatea, căci aceasta ar fi însemnat să fie eterne prin firea lor; dar între calitatea de „creaturi” și atributul „eternitate prin fire” este o contradicție. Ele trebuia să ajungă la eternitate printr-un efort propriu, ajutat de harul dumnezeiesc. De aici rezultă necesitatea pozitivă a mișcării și a timpului. Mișcarea în timp este folosită astfel de eternitatea divină, pentru atragerea ființelor create în sânul ei. Mama pune copilul la o distanță de ea și îl cheamă spre ea, pentru ca el să se întărească în exercițiul mișcării ce-l face spre ea, atras de dorul ei. (D. Stăniloae, Teologia Dogmatică Ortodoxă)