Taina creștinătății- program catehetic duminical (V)
Administrator: 13-06-2016 08:50:07 in Cateheză

În cadrul lucrării de continuă catehizare a enoriașilor, duminică, 12 iunie 2016, s-a desfășurat o nouă lucrare de propovăduire în biserica parohială, cu referire directă asupra textelor Scripturii, care trebuie înțelese printr-un întreit filtru: inspirație, înțelesuri și condiții ale tâlcuirii.

Și totuși, Biblia- inclusiv originea divină a ei- este doar o carte. Nu are pretenția să fie suficientă în sine. Scripturile (amândouă Testamentele) au fost produse în contextul dialogului lui Dumnezeu cu Israel (Vechiul și Noul israel). Acest context, această relație vie a lui Dumnezeu cu poporul Său, nu este altceva decât Tradiție. În afara acestei Tradiții Sfinte, Biblia își pierde necesarul punct de referință.” (Clark Carlton, Calea de la protestantism la Ortodoxie)